Nástup do školy

Kdy začíná výuka? Jak to chodí na hodinách na vejšce? Jak vypadá areál VŠE? Kde seženu potvrzení o studiu? A jaké jsou vůbec hlavní rozdíly mezi střední a vejškou? Milion otázek a my se pokusíme odpovědět alespoň na ty nejdůležitější, na které bys měl dostat odpověď ještě před tvým nástupem do školy. Máme tady pro tebe video s tím nejdůležitějším a potom si můžeš dole přečíst ještě víc info.

Kdy začíná výuka

Výuka na VŠE začíná již v září, což je o něco dříve než na jiných školách jako jsou UK, ČVUT apod. kde začínají až v říjnu. Přesné datum a vůbec všechna důležitá data nalezneš v aktuálním harmonogramu.

Průběh semestru

Začátek výuky je pro všechny fakulty VŠE stejný. Všeobecně platí, že od začátku výuky do začátku Vánočních svátků to musí být vždy 13 týdnů. Během těchto 13 týdnů probíhá pravidelná výuka ve formě přednášek a cvičení. Potom následuje zkouškové období, které trvá 6 týdnů. Studenti se během něj učí a docházejí do školy na jednotlivé zkoušky. Učit se můžeš u sebe doma nebo pokud tě ruší spolubydlící můžeš využít studoven na kolejích, ale i prostor školy a školní knihovny, kde je klid.

Vyučovací hodiny a přestávky

Největším rozdílem oproti střední škole je to, že na vysoké škole neexistuje zvonění, které by udávalo začátek a konec vyučovací hodiny a přestávek. Každý student si musí hlídat čas sám a pokud možno být všude včas. Vyučovací hodina netrvá 45 minut jako na střední, ale 90 minut. První hodina začíná v 7:30 a poté se odpočítvá vždy hodina a půl vyučování a 15 minut přestávka. Takhle to postupuje celý den až do 19:30, kdy končí poslední vyučovací hodina. Poté už se na VŠE konají jen akce a přednášky navíc v rámci studentských organizací.

Potvrzení o studiu

Na zápise ke studiu jsi jich sice pár dostal, ale během roku jich možná budeš potřebovat o něco víc. Potvrzení o studiu může být potřeba mimo jiné pro pojišťovnu, na brigádu, pro rodiče do práce či na legitku. V InSISu si vytiskni prázdný formulář a na studijním oddělení FPH ti na něj už jen dají razítko a podpis. Studijní oddělení FPH se nachází v Rajské budově (RB) ve 4. patře. Připrav si ISIC kartu, aby ti na studijním uvěřili, že jsi opravdu student.

Skříňky

Skříňky jsou ve škole na více místech a jsou taky zdarma. Do skříňky si můžeš uložit téměř cokoliv od kufru po kabát, učebnice, prostě všechno, co se ti nechce zrovna v tu chvíli nosit s sebou. Jedny jsou v Nové budově za šatnami, další v Italské budově naproti vchodu do menzy, další ve Staré budově ve sklepě. Pro zamčení skříňky budeš potřebovat desetikorunu pro malou a dvacetikorunu pro velkou skříňku, která ti ale po odemčení zase vypadne zpátky. Takže si ji tam nezapomeň.

Pozor!
Každý den okolo 21 hodiny se skříňky kontrolují a jejich obsah je dán do ztrát a nálezů. Věci si tedy ve skříňkách můžeš nechávat jen přes den.

Šatny

V době zápisu (v červnu) je možná zcela nevyužiješ, ale ve škole se nachází dvě šatny, kde si můžeš zdarma nechat kabát nebo deštník (pro uložení zavazadel slouží skříňky). Jedna šatna se nachází v Nové a druhá v Italské budově.