Studium v zahraničí | MyFPH

Studium v zahraničí

Na VŠE máš spoustu možností, jak strávit část svého studia v zahraničí. Obecně platí, že nejvíce informací o možnosti studia v zahraničí nalezneš na stránkách Oddělení pro zahraniční styky (OZS). OZS sídlí v 5. patře RB (Rajská budova). Jako student FPH můžeš vyjet nejen na “klasické” studijní pobyty, ale i na stáže, letní školy nebo v rámci programu Freemover.

International & Study Abroad Fair je potom akce pořádána právě OZS. Koná se většinou na podzim na VŠE a nabízí setkání zahraničních i českých studentů, kteří sdílí své zkušenosti a rady s ostatními. Dozvíš se zde o specifikách konkrétních univerzit i zemí obecně. Stánek OZS zde navíc nabízí podrobné informace o podávání přihlášek na výměnné pobyty.

Pro studenty, kteří již vědí, že do zahraničí pojedou studovat pak existuje i facebooková skupina VŠE‑vyjíždějící studenti/outgoing students.

Semestrální výměnné pobyty

Strávit celý semestr v zahraničí je zážitek na celý život. Můžeš se zúčastnit pobytu v Evropě (v rámci programu Erasmus+) i v zámoří. Aktuální seznam konkrétních škol, kam můžeš vyjet nalezneš zde. Finální aktualizace ale vždy probíhá těsně před otevřením výběrového řízení.

Tip studenta
Vyjet můžeš na bakaláři a pak znova na magistru. Je to jedinečná příležitost načerpat zkušenosti, zážitky a zažít život v cizině.

Financování

V rámci výměnného pobytu je ti jako studentovi VŠE prominuto školné na zahraniční univerzitě. I tak ale na výměnném semestrálním pobytu musíš počítat se zvýšenými náklady. Škola v rámci fondů EU a MŠMT přispívá studentům na pobyt měsíčně částku okolo 300‑600 eur, výše záleží na konkrétní zemi. Liší se dle jednotlivých zemí Evropy, pro Švýcarsko a pro zámoří s Ruskem. Pro sociálně znevýhodněné studenty se nabízí pro studium v zahraničí také jistá podpora navíc.

Výběrové řízení pro bakaláře

Výběrové řízení závisí na tom, kolik dostaneš bodů. Takže pár rad:

  • Hlídej si průměr! Ten je pro výběrové řízení nejdůležitější
  • Procvičuj si cizí jazyky‑body získáš za jazykový test (ten je v jazyku, v jakém se hlásíš na studium na škole v zahraničí)
  • Účastni se Buddy programu‑i za ten můžeš nahnat nějaké bodíky

Výběrové řízení pro magistry

Pro magistry platí stejná kritéria jako pro bakaláře, ale nepotřebuješ dělat jazykový test s přidáním bodů za určité jazykové certifikáty a za odstudované odborné předměty v cizím jazyce (například mimosemestrální kurzy).

Přesnou a aktuální bodovou strukturu nalezneš vždy na stránkách Oddělení pro zahraniční styky (OZS).

Pozor!
Výběrové řízení na semestrální výměnné pobyty se koná jen 1x ročně. Pro 4. semestr bakaláře je to v září a pro 5. a 6. semestr bakaláře a magistry na začátku letního semestru. Tak to nezmeškej!

Freemover

Pokud si nevybereš ze seznamu partnerských univerzit VŠE, můžeš se zúčastnit zahraničního pobytu v rámci stipendijního programu Freemover. Student si při něm sám zajistí přijetí ke studijnímu pobytu na jeden semestr a zažádá VŠE o přidělení stipendia.

Letní školy

Nabídek letních škol existuje spousta. Bohužel jejich seznam není nikde zveřejněn na centrální úrovni. Nejvíce jich nalezneš na stránkách OZS, ale jsou zveřejňovány i na stránkách školy, na stránkách jednotlivých fakult či v rámci organizací mimo VŠE. Pro aktuální info o školách na podnikohospodářské fakultě sleduj stránky FPH.

Cizojazyčné programy

Na VŠE existují i přímo celé programy vyučované v cizím jazyce. Přestože jsou primárně určeny pro zahraniční studenty přijíždějící do ČR, může se do nich zapsat i český student. Často jsou ale placené. V rámci FPH je to bakalářský program Bachelor of Business Administration (BBA) a magisterský program CEMS.

Jazykové kurzy v zahraničí

Účast na jazykovém kurzu je považována za soukromé rozhodnutí studenta. VŠE není jejich organizátorem. Výběrové řízení a financování tedy zajišťuje vždy ta konkrétní instituce, která kurz pořádá. OZS na svých stránkách jen navrhuje možnosti jazykových kurzů v zahraničí. Existuje ale obrovské množství jiných kurzů, stačí si jen vybrat.

Pracovní stáže

V rámci magisterského studia můžeš absolvovat odbornou stáž u některé z firem v zahraničí. Tato stáž se ti započítává normálně do studia. Podrobné info o pracovních stážích v rámci magistra hledej na stránce věnované odborným praxím nebo přímo na webu FPH na stránce o stážích.

Ostatní pracovní stáže v zahraničí, které jsou navíc, nejsou příliš centralizované co se organizace týče. Nabídky stáží jsou vypisovány spíše v rámci jednotlivých institucí, center, kateder a organizací a OZS zde hraje pouze informační roli a to ani ne u všech nabízených stáží. Nabídky pracovních stáží nalezneš například na stránkách RPC, AIESEC a pak na stránkách konkrétních firem.

Tip studenta

Možností studia a jiných pobytů v zahraničí existuje ale nepřeberné množství. Není v našich silách je zde vyjmenovat všechny. Proto sleduj stránky OZS nebo stránky FPH a pokud chceš vyjet do zahraničí, nečekej pasivně, až k tobě informace dojdou, ale běž jim naproti.